Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bakan Dönmez: Yeni maden sahalarında ihalelere çıkabiliriz
10
May

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bakan Dönmez: Yeni maden sahalarında ihalelere çıkabiliriz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "İşlenmiş mermer ihraç etmek kaydıyla yeni maden sahaları için böyle ihalelere çıkabiliriz. Şüphesiz işlenmiş ürünü satınca 5 ila 10 kat daha fazla katma değer ülkemize kazandırmış oluyoruz" dedi.

DÖNMEZ, TÜYAP Bursa Fuarcılık AŞ ile Maden Mermer Üretici ve Sanayici İş Adamları Derneği'nin (MADSİAD) iş birliğiyle düzenlenen "Bursa 4. Uluslararası Blok Mermer Fuarı"nın kapanış törenine katıldı.

Fuarda sergilenen blok mermer stantlarını gezen Dönmez, burada yaptığı konuşmada, doğal taşlar ve mermer konusunda Türkiye'nin çok şanslı olduğunu, Türkiye'nin dört bir yanında farklı desen ve kalitelerde mermerler bulunduğunu belirterek, "Bine yakın katılımcı fuarımızı ziyaret etmiş, bu oldukça memnuniyet verici. Fuar mermer sektörümüzün ihracat kapasitesinin ve rekabet gücünün daha da artmasına sebep oluyor." diye konuştu.

DOĞAL TAŞ PAZARI 
Dünyada yaklaşık 23 milyar dolarlık bir doğal taş pazarı bulunduğuna işaret eden Dönmez, şöyle devam etti: 
"Bunun yüzde 10 civarında bir miktarını sağlıyoruz, bunu 7 milyarlara çıkardığımızda pazar payımız da bunun 3 katına çıkmış olacak. Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde ilk defa bir ihale ilanına çıktık, uç ürün üretmek şartıyla bazı maden sahalarımızı ihaleye hazırlıyoruz. Mermer sektörü hazırsa, işlenmiş mermer ihraç etmek kaydıyla yeni maden sahaları için böyle ihalelere çıkabiliriz. Şüphesiz işlenmiş ürünü satınca 5 ila 10 kat daha fazla katma değer ülkemize kazandırmış oluyoruz, pazarın durumuna göre." Atak mermer kesicileri, merme bıçakları, moulding profil üretimi ile mermer sektöründe hertürlü desteğe hazırız.